موضوعات
 • آموزش
 • CTC
 • IFM
 • Nuovafima
 • SCHNEIDER
 • SMC
 • مقاله
 • Linde
 • پرینترهای صنعتی
 • پیوندها
  برچسب ها

  کابل‌های ابزار دقیق وظیفه انتقال سیگنال داده از سنسورها را بر عهده دارند، به طور مثال بسته به شرایط خروجی هر سنسور ممکن است تعداد سیم‌های رشته‌ای درون کابل‌ها تفاوت داشته باشد، که معمولا با توجه به استاندارد بودن خروجی سنسورها، آنها را به صورت 3سیم، 4سیم، 5سیم، 8سیم و ... طراحی و تولید می‌نمایند. اگر به ظاهر این کابل‌ها توجه نمایید شاید در نگاه اول قطر آنها یکسان به نظر برسند و تفاوت چندانی از لحاظ ساختار به چشم نیاید. اما اگر با کمی دقت این موضوع را بخواهیم بررسی نماییم شاید به یکباره همه چیز تغییر پیدا کند.

  هر کابل با توجه به تعداد رشته‌های عبوری و سطح مقطع هر سیم می‌تواند قطر بیشتر و یا کمتر از آن چیزی که تصور می‌کنید، داشته باشد. که در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت.

  هرچه سطح مقطع سیم یا کابل بیشتر باشد جریان بیشتری از آن عبور خواهد پیدا کرد. درکابل‌های سه رشته‌ای سطح مقطع هر رشته0.34mm2 ، برای کابل‌های چهار رشته‌ای 0.34mm2  و یا 1.00mm2 می‌باشد. اما این موضوع برای کابل‌های پنج و هشت رشته‌ای کمی تفاوت دارد به طوریکه سطح مقطع هر رشته 0.25mm2  است و برای اینکه تداخلی در انتقال سیگنال پیش نیاید هر کدام از رشته‌ها به وسیله عایقی از یکدیگر جدا شده‌اند.

  یکی از مواردی که باعث تمایز استفاده از این کابل‌ها می شود، روکش محافظ آن می‌باشد. برای ساخت کابل ابزار دقیق، شرکت IFM توانسته با تلفیق تکنولوژی و دانش، بسته به نوع شرایط محیطی از موادی بعنوان روکش استفاده کند تا علاوه بر بیشتر شدن عمر مفید آن، استانداردهای صنعتی را دریافت نماید.

  موادی که برای ساخت روکش کابل استفاده می‌شود به ترتیب عبارتند از: PVC ، PUR ، MPPE وsilicone  می‌باشد.

  1. روکش PVC (Poly vinyl chloride): پلی وینل کراید طی یک فرآیند شیمیایی تبدیل به ماده‌ای انعطاف‌پذیر می‌شود، این ماده بعنوان یک عایق دی الکتریک بزرگ برای پوشش دادن سیم و کابل مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از دلایلی که به صورت گسترده در سیم و کابل استفاده شده، اقتصادی بودن و فراوانی تولید آن ماده در صنعت پتروشیمی است؛ و دلیل دیگر، خاصیت نفوذ ناپذیری در برابر آب و رطوبت و انعطاف پذیر بودن و تحمل دمای نسبتا بالای آن است. بازۀ دمایی که این نوع روکش تحمل خواهد کرد از25- تا 100 درجه سانتیگراد می‌باشد.

  2. روکش PUR(Polyurethane): پلی اورتان نوعی از مواد پلیمری است که به دلیل مقاومت بالا در برابر سایش و اصطحکاک و نفوذ روغن  بعنوان عایق الکتریکی سیم و کابل مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع روکش قابلیت تحمل دمای 25- تا 90 درجه سانتیگراد را دارد.

  3.عایق MPPE:

  MPPE مخفف کلمۀ Modified Poly Phenylene Ether می‌باشد، MPPE به مانند PVC یک ترموپلاستیک است و می‌تواند در برابر تغییرات دمایی مکرر به هرشکلی فرم بگیرد.

  این ترموپلاستیک برای نخستین بار در صنعت خودرو سازی مورد استفاده قرار گرفت. با توجه به وزن کمتر و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه‌تر بودن و سازگاری آن با محیط زیست به سرعت مورد توجه قرار گرفت و جایگزین مناسبی برای PVC شد.
  در مقایسه با PVC ، MPPE سبک‌تر و دارای قدرت دی الکتریک بالاتری است. و شاید این سوال مطرح شود که چگونه؟ با بالاتر رفتن خاصیت دی الکتریک، به طبع ضخامت جداره روکش‌های سیم و کابل نیز به همان میزان کمتر شده به حدی که وزن کابل مسی با عایق MPPE، 60 درصد کمتر از کابل مشابه با روکش PVC است.

  از لحاظ زیست محیطی استفاده از MPPE بیشتر توصیه می شود. با حذف مواد مضر و سمی از ساختار این عایق از انتشار آنها در محیط زیست و آلودگی منابع آبی جلوگیری به عمل می‌آید. و نکته بعدی اینکه در تعداد دفعات بازیافت PVC به دلیل وجود مواد مضر محدودیت وجود دارد، اما در ساخت MPPE با رعایت مقررات RoHS و حذف مواد سمی آنرا 100 درصد قابل بازیافت نموده است که این کار به دفعات می‌تواند صورت گیرد.

  4. عایق سیلیکونی silicone rubber:

  لاستیک سیلیکونی یک الاستومر است که از سیلیکون تشکیل شده است که در واقع یک نوع پلیمر است، خود سیلیکون در بردارندۀ کربن ، هیدروژن ، و اکسیژن می‌باشد. این ماده به طور گسترده در صنعت استفاده می‌شود. لاستیک سیلیکون به طور کلی ماده ای پایدار، مقاوم و واکنش ناپذیر با حفظ تمامی ویژگی‌های خود در برابر تغییرات شدید حرارتی از دمای (55- تا 300 درجه سانتی گراد ) دارد. با توجه به انعطاف‌پذیری بالا و خواص ذکر شده از لاستیک سیلیکونی در عایق سیم و کابل، ولتاژ خطوط، صنایع خودروسازی، صنعت الکترونیک، پوشاک و پزشکی استفاده می‌شود. از جمله سایر ویژگی‌های عایق سیلیکونی، می‌توان به کشش مکانیکی عالی، مقاومت در برابر پارگی بالا، تحمل فشار زیاد، قدرت دی الکتریک بالا، مقاومت در برابر آتش و مقاومت عالی در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV) و حفظ خاصیت در برابر مواد شیمیایی نام برد.

  با توجه به مشخصات فوق برای اینکه این کابل‌ها قابل استفاده در اتصالات انتقال داده و یا اتصال به سنسور مورد استفاده قرار گیرند نیاز به انواع سوکت و کانکتور می‌باشد و یا در اکثر موارد، این کابل‌ها به صورت مستقیم به سنسور متصل شده‌اند. (سنسورهای القایی ، خازنی و ...)

  #نمایندگی_فروش_ifm #کابل_ifm #کابل_و_سوکت_ifm