موضوعات
 • آموزش
 • CTC
 • IFM
 • Nuovafima
 • SCHNEIDER
 • SMC
 • مقاله
 • Linde
 • پرینترهای صنعتی
 • پیوندها
  برچسب ها

  اگر بخواهیم یکبار مفهوم سوکت و کانکتور را بررسی نماییم به ادامه مطلب توجه داشته باشید.

  بعضا در منابع داخلی و خارجی دیده شده که تمایزی بین سوکت و کانکتور قائل نشده اند و به اشتباه از عبارات سوکت نری و مادگی و یا کانکتور نری و مادگی اشاره کرده‌اند، اما تفاوت اصلی بین ساختار این دو می‌باشد؛ در علم الکترونیک به هر اتصال الکتریکی ای که دارای حفره (مادگی) باشد سوکت گفته می‌شود و به هر اتصالی که دارای زائده نرینگی (بیرون زدگی و برجستگی) باشد، کانکتور گفته می‌شود. که طبق استاندارد DIN ، یک سوکت و یک کانکتور باید در داخل یکدیگر متصل و محکم شوند. (IEC 61076-2)

  اکثر سنسورهای ساخته شده توسط شرکت‌های مختلف وهمچنین IFM با توجه به رعایت استاندارد و استفاده از کانکتور در بخش خروجی سنسورها، برای تبادل داده نیاز به سوکت‌هایM8 ،M12 و ... دارند. کابل‌های دو سر سوکت، دوسر کانکتور و یا یک سر سوکت و طرف دیگر کانکتور بعنوان جامپر استفاده می‌شوند.

  سوکت و کانکتورهای M8 به طور متداول برای اتصال سه سیمه و چهار سیمه استفاده می‌شوند. و سوکت و کانکتورهای M12 به صورت 3 سیم، 4 سیم، 5 سیم و 8سیم بکار گرفته می‌شوند.

  شرکت IFM با در اختیار گرفتن دانش و تکنولوژی ساخت این نوع کابلها و اتصالات، هرکدام از آن محصولات را بطور جداگانه نیز عرضه می کند. در یک پروژه به طور سنتی برای ایجاد اتصال مناسب که بتواند اطلاعات را از خروجی سنسور به مدار فرمان ارسال نماید امری زمانبر بوده، IFM را به فکر تولید مجموعه یکپارچه کابل و اتصال انداخت؛ که منجر به تولید محصولاتpatch cord  شد.

   

  کابل_سوکت cable socket) IFM) شامل سوکتی با قطر گوناگون و کابلی با متراژ مختلف می‌باشد، این موضوع نیز برای کابل_ کانکتور (cable connector) آی اف ام نیز صدق می‌کند. به کابل سنسور سر سوکت‌دار به طور مختصر کابل_سوکت و به کابل سنسور سر کانکتوردار به طور خلاصه کابل_کانکتور گفته می‌شود.

  مهمترین مزیت استفاده از کابل‌های patch cord، سرعت بالا در اجرا و راه‌اندازی پروژه، تعمیرات و نگهداری آسان است.

  یکپارچگی سوکت و روکش کابل در اینگونه محصولات سبب شده تا از لحاظ گواهی حفاظتی بالاترین درجه (IP67،IP68 و IP69K) را دریافت می‌نماید.

  برای کاهش هزینه و سرعت بیشتر در تولید، استاندارد به کارخانه‌های تولید این اجازه را داد تا موارد زیر را در ساخت کابل _سوکت و کابل_کانکتور  قوانین زیر را اعمال کنند.

  1. کانکتور و سوکت‌های 2 ، 3 و 4 راهه، قسمتی از سوکت و کانکتور 5 راهه می‌باشد.
  2. کانکتور و سوکت‌های 6 و 7 راهه ،  بخشی از سوکت 8 راهه می‌باشد.
  3. اگر به سوکت‌های 5 راهه دقت فرمایید، متوجه می‌شوید که چینش سوکت‌های 4 ، 3 و 2 راهه مانند سوکت 5 راهه می‌باشد به همین دلیل برای تولید کابل و سوکت‌های 4 سیمه غالبا از سوکت 5 راهه استفاده می‌شود، موارد ذکر شده در رابطه با کابل_سوکت M12 صدق می‌کند.

  موارد فوق در رابطه با سوکت‌های 8 راهه نیز یکسان است.

  بررسی تاثیر نویز :

  عامل دیگری که بر روی انتقال سیگنال می‌تواند مؤثر باشد نویز و میدانهای الکترومغناطیسی می‌باشد، IFM نیز برای اینگونه محیط‌ها نیز چاره اندیشیده است و رشته‌های عبوری را توسط سیم زره‌دار و فویل حفاظت نموده است.

  نویز عاملیست ناخواسته که می‌تواند در اثر عوامل طبیعی و محیطی بوجود آمده و بر روی سیگنال انتقالی سوار شده و اختلالاتی را در دریافت سیگنال بوجود آورد. منابع نویز در طبیعت مانند رعد و برق و در محیط شامل میدان‌های الکترومغناطیسی بوجود آمده ناشی از جرقه زدن و کابل‌های انتقال قدرت می‌باشد.

   

   

  اما شیلد و فویل بکار رفته در تولید کابل‌های انتقال سیگنال، باعث به حداقل رسیدن این عامل بر روی سیگنال انتقالی خواهد شد، در واقع زره کابل باعث جذب میدان‌های مزاحم و مانع از تاثیر گذاری آن بر روی سیگنال انتقالی می شود. در شکل زیر تفاوت انتقال سیگنال الکتریکی توسط یک کابل معمولی و یک کابل شیلد و فویل قابل مشاهده است. در شرایط عادی هنگام قطع و وصل سوییچ در خروجی یک سنسور دامنه 0 و 1 به صورت نویزی انتقال می‌یابد اما زمانیکه از کابل شیلددار استفاده شود، عامل نویز حذف شده و سیگنال انتقالی به شکل ایده آل می‌رسد.

   

  اما تاثیرات نویز زمانی آشکار می‌شود که بخواهید از ترانسمیترهای فشار، دما و ... با خروجی جریان 4 تا 20 میلی آمپر یا خروجی ولتاژ 0 تا 10 ولت استفاده نمایید.

  با توجه به منحنی جریان و ولتاژ خروجی، و تاثیر نویز روی این منحنی هنگام پیاده سازی اطلاعات در یک PLC متوجه حضور خطا و تلرانس در مقدار خوانده شده خواهید شد. به همین دلیل توصیه می‌شود برای انتقال سیگنال از یک ترانسمیتر از کابل‌های شیلددار استفاده نمایید.

   

  #IFM #کابل_و_سوکت_IFM #سوکت_سنسور #نماینده_IFM