موضوعات
 • آموزش
 • CTC
 • IFM
 • Nuovafima
 • SCHNEIDER
 • SMC
 • مقاله
 • Linde
 • پرینترهای صنعتی
 • پیوندها
  برچسب ها

  چرا سیستم IO-Link ؟؟؟

   مزایای سیستم IO-Link چیست؟؟؟

   اساس کار IO-Link چیست؟؟؟

  بخش دوم مقاله: سیستم IO-Link

   

  کابل اتصال:

  در سیستم IO-Link، تجهیزات از طریق کابل استاندارد 5 سیمه از نوع M12 به IO-Link master متصل می­ شوند. کابل­های M12 در دو نوع Shield و Unshield  به بازار عرضه شده­ اند. البته قابل ذکر است که شیلدکردن کابل­های IO-Link ضروری نیست. شکل6 نمونه­ ای از یک کابل IO-Link ساخت شرکت IFM را نشان می­ دهد. تمامی کابل­ های ساخت IFM به صورت شیلد می­ باشند.

        شکل6) یک نمونه کابل IO-Link M1

  این کابل­ها با رنگ نارنجی که رنگ مخصوص برند IFM می ­باشد، با طول­های مختلفی تولید و به بازار عرضه می­ شوند.

   

   

  قرارگیری IO-Link master در شبکه­ صنعتی

  شکل 7 نحوه اتصال و قرارگیری چند IO-Link master در شبکه را نشان می ­دهد. در این شکل کابل شبکه بیانگر قرارگیری IO-Link master در شبکه پشتیبانی شده توسط این مدل master را نشان می­ دهد. نحوه اتصال منبع تغذیه با کابل و کانکتورهای IO-Link نیز در شکل نشان­ داده شده است.

  در اشکال 7 و 8 در IO-Link master، دو پورت بالا مربوط به کابل شبکه مربوط به پروتکلی است که master پشتیبانی می­ کند. به عنوان مثال اگر master پروتکل صنعتی پروفی­باس را پشتیبانی کند، این دو پورت فقط جهت استفاده در شبکه پروفی­باس مورد استفاده قرار می­گیرد. در مورد پروتکل ­های دیگر هم این قضیه صادق است. شرکت IFM به منظور برطرف کردن نیاز مشتریان خود انواع مختلفی IO-Link master با قابلیت­ های مختلف از جمله پشتیبانی از پروتکل ­های شبکه­ های صنعتی مختلف ارائه داده است. IO-Link master های ارائه شده توسط IFM پروتکل ­های پروفی ­باس، اترنت، پروفی­ نت، مدباس و در سطح فیلد نیز پروتکل فیلدباس را پشتیبانی می­ کنند. لذا جای هیچگونه نگرانی برای مشتریان باقی نخواهد ماند.

   

  ترکیب تجهیزات با masterها با ورژن­ های مختلف

  ورژن IO-Link مورد استفاده در master و تجهیزات IO-Link از 1.0 به 1.1 بروز رسانی شده است. در سیستم IO-Link  امکان هرگونه ترکیب تجهیزات و IO-Linkها با یک ورژن وجود دارد. تنها باید به ورژن IO-Link که تجهیز و master پشتیبانی می­ کنند توجه شود. تنها تجهیزات IO-Link با ورژن 1.0 امکان کار کردن  با IO-Link master با ورژن 1.0 را دارند  تجهیزات IO-Link با هر دو ورژن 1.0 و 1.1 امکان کار کردن با IO-Link master با ورژن 1.1 را دارا می­ باشند. تمامی این مشخصات در فایلی به نام IODD مخصوص به هر تجهیز موجود می ­باشد. با اجرای نرم افزار LR Device امکان مشاهده تمامی این مشخصات و پارامترهای مربوط به IO-Link master و یا تجهیز IO-Link به منظور تنظیم و یا ویرایش وجود دارد.

  جایگزینی تجهیز IO-Link هنگام کار

  سیستم IO-Link طوری طراحی شده است که به راحتی امکان جایگزینی تجهیز را در سطح فیلد در هنگام کار دارد. به عبارتی دیگر نیازی به خاموش کردن سیستم جهت تعویض سنسور یا عملگر نمی­ باشد، فقط کافی است کانکتور کابل را از تجهیز جدا کرده و تجهیز جایگزین را به جای آن قرار دهیم. تمامی پارامترهای تعریف شده تجهیز قبل برای تجهیز جایگزین نیز توسط IO-link master اعمال خواهد شد. با این وجود تعویض تجهیز نیاز به مهارت خاصی نداشته و توسط هر فردی با دانش و مهارت نه چندان بالا قابل انجام می­ باشد.

  شکل7) نحوه قرارگیری چند IO-Link master در شبکه

   

  شکل8) نحوه قرارگیری یک IO-Link master در شبکه فیلدباس

   

  شکل 9 یک نمونه از سیستم IO-Link در بعد وسیع­ تر متصل به شبکه پروفی­نت نشان داده شده است.

   

  شکل9) دو نمونه سیستم IO-Link در شبکه پروفی نت

   

  نتیجه­ گیری

  با توجه به توضیحات ارائه شده در این مقاله می­توان دریافت که با توجه به پیشرفت روزافزون علم و صنعت در دنیا منطقی است که مراکز صنعتی خود را با این سیستم­ های پیشرفته بروز کرده و منطبق نمایند. سیستم IO-Link با قابلیت­های خاص و منحصر به فرد خود نقش بسزایی در مدرنیزه ­تر کردن صنایع ایفا خواهد کرد. شرکت هیدروپردازش صنعت نماینده فروش محصولات شرکت IFM آماده هرگونه خدماتی در زمینه ارائه تجهیزات IO-Link از جمله مشاوره و راهنمایی، آموزش، نصب و راه اندازی و خدمات پس از فروش به مشتریان محترم می­ باشد.

   

   

   

   

  #OILink #IOlink #IOlinc #IO #linc #IO_Link #IO_Linc #OI_Linc #سیستم_IO #Link #اساس_کار_IO #Link #سیستم_نو_ظهور_و_هوشمند_IO #Link #IEC_61131 #9 #سیستم_باز_Open #تنظیم_IO #link #عیب_یابیIO #link #مانیتورینگ_IO #link #IEC_61131 #9 #مزایای_IO_Link #IO #Link_equipment #تلفیق_IO #Link_با_شبکه_فیلدباس #integration_to_fieldbus #پیکربندی_سریع_سنسورها_و_عملگرها #Configuration_of_sensors_and_actuators #Actuator_Configuration #Sensor_Configuration #IO #Link_Structure #تعویض_تجهیزات #ساختار_IO #Link #IO #Link_master #IO #Link_Device #تجهیز_IO #Link #IOهای_قابل_ریموت #Remote_IOs #IO #Link_Remote #پورت #نرم_افزارLine_recorder_device_LR_Device #ال_آر_دیوایس #یک_مبدل_USB_به_IO #Link #E30390 #شرکت_IFM #IFM #آی_اف_ام #Point_to_point #نقطه_به_نقطه #کابل_نارنجی_IO #Link #مدل_4_پین #مدل_5_پین #4_Pin #5_Pin #کانکتور #connector #m12_connector #نوع_A #نوع_B #آرایش_پین_پورت_کلاس_A #آرایش_پین_پورت_کلاس_B #کابل_5_سیمه #کابل_4_سیمه #Unshielded #شیلد_نشده #Cable_M12 #کابل_ام12 #VT001_IFM #IO #Link_M12 #پروفی_باس #پروفی_نت #فیلدباس #اترنت #اترنت_صنعتی #مدباس #Profibus #PROFINET #fieldbus #Ethernet #industrial_ethernet #Modbus #Ethernet_IP #جایگزینی_تجهیز_IO #Link_هنگام_کار #Equipment_replacement #تعویض_سنسور #Sensor_replacement #Actuator_replacement #مشاوره_و_راهنمایی #آموزش #نصب_و_راه_اندازی #خدامات #شرکت_هیدرو_پردازش #شرکت_هیدروپردازش_صنعت #Hidro_pardazesh_sanat #HPI #اچ_پی_آی #نماینده_آی_اف_ام #IFM_distributer #ماژول_آی_او #I_O_module #آی_او_ماژول #پارامتربندی_IO #Link #IO #Link_configuration #IO #Link_transmission_rate #نرخ_انتقال_IO #Link #kbaud #مستر_آی_او_لینک #Power_supply_port #پورت_منبع_تغذیه_IO #Link