موضوعات
 • آموزش
 • CTC
 • IFM
 • Nuovafima
 • SCHNEIDER
 • SMC
 • مقاله
 • Linde
 • پیوندها
  برچسب ها

  در سال ۱۹۱۲ میلادی آقای Lewis Fry Richardson با الهام گرفتن از طبیعت و استفاده از مسیریابی خفاشها توانست سنسور فراصوت را طراحی نماید. خفاشها با استفاده از امواج فراصوت برای تشخیص موانع مسیر خود رایافته و پرواز می‌کنند.
  اما پس از طرح اولیه تغییرات بسیاری در این سنسورها پدید آمده و نسل‌های جدید آن در صنایع مختلف کاربردهای مهمی دارند و توانسته‌اند بسیاری از مشکلات را کاهش و از خطرات جلوگیری به عمل آورند و حتی توانسته‌اند در زندگی روزمره نقش بسزایی داشته‌باشند. در زیر به بخشی از کاربردهای آن می‌پردازیم.

  ۱ . ملموس‌ترین کاربرد این سنسورها در دزدگیرهای اتومبیل و سنسورهای حرکتی دنده عقب خودرو و تعیین فاصله در خودروهای روز دنیا می‌باشند.

  ۲ . استفاده دیگر این سنسورها در مخازن سوخت هواپیما، ماشین آلات صنعتی و منابع ذخیره در کارخانه‌ها و کارگاه‌ها و پالایشگاه‌ها و حتی در صنایع زیرساختی می‌باشند زیرا که این سنسورها بدون هیچ تاثیری در مواد و یا خطرات احتمالی میتوانند سطح مایعات را اندازگیری نمایند.

  3. نمونه از این سنسورها نیز برای کنترل حرکت اجسام و حتی سرعت حرکت آنها قابل استفاده می‌باشند.
  4. سنسورهای نسل جدید آلتراسونیک نیز برای کنترل دبی و جریان مایعات نیز استفاده می‌شود.

  چکیده‌ای از چگونگی کار سنسور آلتراسونیک: 
  امواج آلتراسونيك به دسته‌ای از امواج مكانيكی گفته مي‌شود كه فركانس نوسانشان بيش از محدوده شنوايی انسان ۲۰KHz باشد. یک سنسور آلتراسونیک غالبا دارای یک فرستنده و یک گیرنده امواج آلتراسونیک می‌باشد که این امواج بعد از برخورد با یک مانع منعکس شده و به طرف سنسور برمی‌گردند و با توجه به زمان بازگشت و همچنین کیفیت امواج بازتابش شده به فاکتورهایی همچون فاصله تا مانع، نوع مانع و سرعت مانع دست پیدا می‌کنیم. لازم به ذکر است که هر ماده‌ای به یک کیفیت خاص امواج آلتراسونیک را از خود عبور و مقداری از آن را باز تابش می‌دهد.

  سنسور آلتراسونیک یا ماوراء صوت نمونه دیگر از سنسورهای غیرتماسی و مجاورتی یا پراکسیمیتی می‌باشد. به طور معمول سنسورهای آلتراسونیک با ارسال یک پالس صوتی کوتاه در فرکانس فراصوت به سمت هدفی که این پالس را منعکس می‌کند و دریافت و شناسائی این امواج به شکل یک ترانسیور عمل کرده و در مدل‌هایی که فاصله را محاسبه می‌کنند با اندازه‌گیری اختلاف زمانی ارسال و دریافت پالس می‌توانند به فاصله‌یاب تبدیل شوند.

  سنسور آلتراسونیک را در بازار به شکل‌ها و مدل‌های گوناگون طراحی و ساخته می‌شوند و برای کاربردهای مختلف می‌توان سنسورهایی با شکل‌ها و پیکربندی متفاوت و همچنین روش‌های نصب متفاوت و فرکانس متنوع یافت. این سنسورها در انواع NPN , PNP و ولتاژ کاری 10 تا 240 ولت AC-DC ساخته می‌شوند.

  برای آشنایی با انواع سنسور آلتراسونیک در زیر دو مثال آورده شده اما برای مشاهده نمونه‌های دیگر می‌توانید به لینک زیر مراجه نمایید.

  لینک انواع سنسور:

  آلتراسونیک

  مشخصه‌های این سنسورها متناسب با کاربری و طراحی آنها متفاوت می‌باشد. به عنوان مثال سنسور ZPUU1 -40BL برای کنترل سطح گریس استفاده می‌شود.

         

   

  یا به عنوان مثال دیگر سنسور آلتراسونیک UGT513 برای اندازه‌گیری طول استفاده می‌شود.

     

  لینک کاتالوگ :

  http://hpi.co.ir/ifm-UGT513?search=UGT513

  #سنسور #آلتراسونیک #محصولات_مکانیکی #محصولات_الکتریکی #IFM #CTC #Schneider #nuovafima #SMC #NTN