موضوعات
 • آموزش
 • CTC
 • IFM
 • Nuovafima
 • SCHNEIDER
 • SMC
 • مقاله
 • Linde
 • پرینترهای صنعتی
 • پیوندها
  برچسب ها

  سنسور PK در سیستم نیوماتیک SMC

  در برخی از موارد نیازی به دانستن مقدار فشار لحظه‌ای در پروسه برای پردازش اطلاعات نیست اما برای کنترل اوضاع در همان فرآیند صرفاً سنسوری که بتواند سیستم را با 0 یا 1 منطقی از چگونگی میزان فشار با خبر کند، کافیست. این نوع سنسورها در قالب سوییچ عمل می‌نمایند، پردازش اطلاعاتی که در آنها صورت می‌گیرد سبب کاهش پیچیدگی یک فرآیند صنعتی خواهد شد. سنسور فشاری که بتواند این شرایط را برای یک سیستم مهیا کند، در اصطلاح سوئیچ فشار یا پرشر سوئیچ Pressure switch)) می‌نامند.

  عملکرد خروجی لحظه به لحظۀ ترانسمیتر فشار در یک سوئیچ فشار کنار گذاشته شده است. در واقع سوئیچ فشار بعنوان خبر دهنده عمل می‌کند. مقدار فشار در اکثر اوقات با پیچ تنظیم تعبیه شده روی آن قابل تنظیم و تغییر خواهد بود. از آنها بسته به نوع استفاده خواهید توانست برای اطلاع از افت فشار و یا فشار مطلوب استفاده نمایید.

  در پرشر سوییچ‌های معمولی برای نصب اولیه نیاز به کالیبره کردن سنسور خواهید داشت اما در تیپ IFM PK  طراحان IFM با درک درست از پروسۀ صنعتی در طراحی این سنسور چندین قدم فراتر گذاشتند و مقدار حد فشار عملکرد را برروی آن قید نمودند، همین کار سبب کاهش زمان نصب در پروســۀ صنعتی شد.

  با درج کردن مقدار فشار سوییچ برروی بدنه و بخش‌بندی آن به مقادیر کوچکتر شاهد دقت بیشتری در عملکرد خواهید بود. این سنسورها عموماً در رنجهای 10 ، 25 ، 100 ، 250 و 400 بار تولید شده‌اند. رزوۀ اتصال مکانیکی آن به صورت G ¼ ، R ¼ یا ¼ NPT رزوه بیرون بوده و رزوۀ اتصال داخلی آن M5 می‌باشد. به طور کلی، از لحاظ ظاهری به صورت زیر می‌باشند.

       

  سنسورpk55                                                                      سنسورpk65

  بررسی خروجی الکتریکی سنسور PK:

  این سنسورها به طور زیر توسعه پیدا کرده‌اند:

  1. خروجی تک سوئیچ DC PNP NO
  2. خروجی دو سوئیچ DC PNP NO/NC همزمان
  3. خروجی DC PNP 2NO همزمان
  4. خروجی DC NPN NO/NC همزمان

  نقشه سیم‌بندی (wiring) هر کدام به صورت زیر می‌باشد. برای استفاده از سنسور نیاز به کابل_سوکت M12 چهار سیمه خواهید داشت.

        

  خروجی دو سوئیچ باز و بسته npn                   خروجی دوسوئیچ باز                      خروجی دو سوئیچ باز و بسته pnp                 خروجی تک سوئیچ

  پایه شمارۀ 1 بعنوان مثبت، پایه شمارۀ 3 بعنوان منفی تغذیه عمل می‌نماید. با اتصال ولتاژی مابین 9.6 تا VDC32 قادر به بایاس سنسور خواهید بود. اکیداً توصیه می‌شود از منابع تغذیه استاندارد 12 ولت و 24 ولت برای تغذیه این سنسور استفاده شود. سطح ولتاژ خروجی ترانزیستور هنگام کلیدزنی تقریباً برابر با 0.7 کمتر از مقدار بایاسینگ خواهد بود.

  پایه شمارۀ 4 بعنوان خروجی Normally open و پایه شمارۀ 2 بعنوان خروجی Normally close عمل خواهد کرد. این موضوع برای آیتم‌های شماره 1 ، 2 و 4 صدق می‌نماید. این موضوع برای آیتم شمارۀ 3 بعنوان استثناء بوده و پایه شمارۀ 2 نیز به طور Normally open عمل خواهد کرد.

  بررسی تکنولوژی ساخت تیپ PK:

  الـــمان تشخیص فشار در این سنسور از نوع مقاومتی بوده و از استرین گیج درتولید آن استفاده شده است و این سنسور را مناسب برای سنجش مقدار فشار آب، هیدرولیک و گاز نموده است. کانکشن فلزی اتصال به پروسه از جنس فولاد ضد زنگ ساخته شده است.

  منحنی وصل پرشر سوییچ:

  در این منحنی نحوه رفتار خروجی سنسور 10 بار با فشار تنظیمی bar4 رسم شده است. مقدار ولتاژ بایاس نیز 12 ولت می‌باشد. هنگامیکه سطح فشار به مقدار 4 بار می‌رسد حالت خروجی از NO به Close تغییر پیدا می‌کند، در نتیجه خروجی وصل شده و ولتاژ بایاس را از حالت ایده‌آل در دوسر خروجی سنسور خواهید داشت.

  منحنی وصل پرشر سوییچ

  منحنی قطع پرشر سوییچ:

  در منحنی روبرو نحوۀ رفتار خروجی یک سنسور 10 با ترسیم شده است.

  پیش فرض: فشار سوئیچ بر روی bar4  می‌باشد. در حالت عادی ولتاژ VDC12 خواهید داشت تا زمانیکه سطح فشار به 4 بار برسد، سطح ولتاژ به صفر افت خواهد کرد.

  خروجی از حالت Normally close به Open تغییر حالت خواهد داد.

  منحنی قطع پرشر سوییچ

  اما مهندسان الکترونیک برای اینکه این عملکرد قابل درک‌تر باشد، در طبقـۀ آخر مدار خروجی سنسور، از گیت منطقی NOT استفاده نمودند.

   این گیت سطح ولتاژ سیگنال خروجی را معکوس می‌نماید.

  در فیلم زیر نمونه ای از سنسور PK نشان داده شده است.

  #ifm #نمایندگی_فروش_ifm #سنسور_فشار #سنسور #pk65 #pk55 #pk6524 #Pressure_switch